Apple představil iPhone 13, nové iPady a Apple Watch

Jako každý rok, i letošní září bylo ve znamení tradiční podzimní konference, na které Apple představuje své nejnovější hardwarové kousky.

 

 

 

Kromě nejnovějšího iPhonu 13 a Apple Watch 7, představil kalifornský výrobce taky nový iPad (2021) a iPad mini (2021). Společnost zachovala loňskou koncepci bez osobní přítomnosti novinářů, novinky představila opět výhradně online.

iPhone 13 a 13 Pro

Opět se jedná o dvě modelové řady, které od sebe částečně odlišuje design a použitá výbava. Zatímco iPhone 13 cílí na běžné uživatele, iPhone 13 Pro budou volit náročnější zákazníci toužící po tom nejlepším, co dnes Apple dokáže vyrobit. V jistém smyslu lze o iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro hovořit jako o mezigeneračních modelech, ovšem to nemění nic na tom, že jde o špičkově vybavené smartphony, které minimálně pro několik následujících měsíců budou kralovat nejrůznějším žebříčkům.

Pokud někdo z vás očekával, že iPhone 13 bude vypadat jinak, tak máte smůlu. Nové iPhony 13 a 13 mini vychází designově z loňských dvanáctek, mají ale menší výřez v displeji pro čelní fotoaparát a další senzory. Kvůli velkému ostrůvku byl Apple v minulosti často terčem posměchu. Hlavní vylepšení se udála pod kapotou nových telefonů. Srdcem obou novinek je čip Apple A15 Bionic. Jde o šestijádrový čip, který má dvě výkonná jádra a čtyři energeticky úsporná. Apple tvrdí, že výkon u nových telefonů je o rekordních 50 % vyšší než v případě té nejrychlejší konkurence. O 50 % měl vzrůst také grafický výkon v porovnání s předchozími dvanáctkami, které přitom po výkonnostní stránce představovaly vrchol nabídky.

Základní řada iPhonů 13 a 13 mini dostala kamery z iPhonu 12 Pro Max, spolu s iPhony 13 Pro pak budou schopny natáčet v tzv. Cinematic módu. Výsledky vypadají skutečně jako kdyby byly pořízeny technikou určenou pro velká plátna. Modely Pro pak umí natáčet ProRes videa ve 4K s 30 snímky za sekundu. Vylepšení samozřejmě doznalo i samotné fotografování, například u makro fotek.

Všechny představené iPhony se chlubí o něco delší výdrží, za kterou pravděpodobně může úspornější procesor a lepší správa napájení. Zájemci o iPhone 13 budou moci vybírat ze tří paměťových variant – 128, 256 a 512 GB. Dražší iPhone 13 Pro si pak budete moci pořídit až s kapacitou 1 TB. Nejlevněji iPhone 13 mini startuje na částce 19 990 Kč, iPhone 13 má základní cenovku 22 990 korun. O poznání dráž pak vyjde iPhone 13 Pro, který v 128GB verzi přijde na 28 990 Kč, za iPhone 13 Pro Max se stejnou pamětí si Apple říká 31 990 korun.

iPhone 13 a 13 Pro

Opět se jedná o dvě modelové řady, které od sebe částečně odlišuje design a použitá výbava. Zatímco iPhone 13 cílí na běžné uživatele, iPhone 13 Pro budou volit náročnější zákazníci toužící po tom nejlepším, co dnes Apple dokáže vyrobit. V jistém smyslu lze o iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro hovořit jako o mezigeneračních modelech, ovšem to nemění nic na tom, že jde o špičkově vybavené smartphony, které minimálně pro několik následujících měsíců budou kralovat nejrůznějším žebříčkům.

Nový iPad a iPad Mini

Zatímco v případě základního iPadu 2021, který je svým zaměřením určen především do škol, se kromě nového čipsetu Apple A13 nic nezměnilo, iPad mini doznal razantnějších změn. Srdcem nového dostupnějšího iPadu je procesor A13 Bionic, a Apple se mimo jiné zaměřil i na vylepšení jeho fotografických schopností. A to zejména v případě širokoúhlé čelní kamerky, která má 12Mpix rozlišení.

Nový iPad mini přechází po vzoru řady iPadu Pro k modernímu „bezrámečkovému“ 8,3palcovému designu. iPad mini nabídne nejnovější čipset Apple A15 Bionic, který bude o 40 procent výkonnější. Grafický výkon poté stoupne o 80 procent ve srovnání se starší generaci iPadu mini, který byl představen v březnu 2019. Nejmenší tablet kalifornského výrobce navíc poprvé ve své historii nabídne také USB-C, které podporuje řadu příslušenství, jež lze k iPadu připojit. Čelní fotoaparát sdílí s větším iPadem, stejné 12Mpix rozlišení má pak i hlavní snímač. Shodná pro obě zařízení je i podpora elektronické tužky Apple Pencil.

Apple Watch Series 7

Jako další přišla a řadu nová generace chytrých hodinek Apple Watch Series 7. Oproti předchozí generaci (Series 6) nové Watch vynikají větší plochou displeje, který je protažen až téměř do krajů. Díky většímu displeji nabídnou plnohodnotnou virtuální qwerty klávesnici. Krycí sklo je ve srovnání s předchozí generací hodinek odolnější. Podle slov Applu si nové Apple Watch Series 7 můžeme vzít kam jen budeme chtít a to díky nové odolnosti proti prachu a vodě IP6X a WR50.

Tělo hodinek zůstalo, i přes očekávání, stejné jako u Series 6. To určitě potěší majitele větších sbírek řemínků, ty totiž zůstávají pořád kompatibilní. Nové Apple Watch Series 7 slibují opět celodenní výdrž, což znamená nějakých 18 hodin v provozu. Potěšit by vás ale mohlo rychlé nabíjení. Nová sedmá série přichází i v nových barevných variantách. Konkrétně se na podzim budeme moci těšit na barvy temně inkoustová, hvězdně bílá modrá, červená a zelená. Tyto barvy budou k dispozici v hliníkové verzi. Samozřejmostí zůstávají i ocelové Apple Watch, které si budeme díky podpoře eSIM konečně koupit také u nás.

 

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/on-line-apple-odhaluje-novinky-40372064

https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/apple-premiera-iphone-hodinky-watch-stream-online.A210909_140500_mob_tech_LHR

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/na-apple-keynote-prekvapily-hlavne-ipady-nove-hodinky-a-iphone-splnily-ocekavani-1383560

https://www.ceskymac.cz/apple-predstavil-nejnovejsi-ipad-a-ipad-mini-ve-znameni-prirozene-evoluce/

https://www.ceskymac.cz/apple-predstavil-iphone-13-a-iphone-13-pro-opet-spickova-vybava-zabalena-do-stareho-tela/

https://www.ceskymac.cz/apple-predstavil-nove-apple-watch-series-7/